Jak uprać wnętrze auta i usunąć z niego zapachy?

2 maja 2017

Nieprzyjemny zapach dotyczy nie tylko starych samochodów. I starsze, i nowe samochody mogą jednak pachnieć ładniej. Nie chodzi tutaj o stosowanie perfum, ale o dokładne czyszczenie ich. Skąd bierze się brzydki zapach w samochodach?

Często jest on wynikiem roztoczy, które lubią mnożyć się w tapicerce samochodowej, bakterii z układu wentylacyjnego i klimatyzacji. W filtrze kabinowym, przez długi czas nie sprzątanym, mogą się gromadzić kurz i substancje organiczne.

Stąd właśnie w samochodzie pojawia się brzydki zapach, a dodatkowo przepływ powietrza jest ograniczony. Filtr koniecznie trzeba wymienić. Dzięki temu zapach się zmieni. Nieprzyjemny zapach bierze się także z zawilgocenia albo podtopienia. Woda powoduje, że cofnięcie zniszczeń będzie niemożliwe albo bardzo trudne. W takim przypadku bardzo trudno powrócić do poprzedniego stanu.

Jeśli w komisie samochodowym znajduje się samochód, który jest wyposażony w dużo choinek zapachowych, można podejrzewać, że to samochód popowodziowy. Te odświeżacze mają na celu zatuszowanie brzydkiego zapachu. Drugą cechą, na którą warto zwrócić uwagę w komisie, są uchylone okna samochodów. Takie elementy powinny zwrócić uwagę potencjalnego klienta. W przypadku podtopionych samochodów należy odgrzybić nawiew. Służy do tego długa sonda albo ozon, który pozwoli dokładnie rozprawić się z nieładnym zapachem.

Kompleksowe czyszczenie tapicerki

Pranie tapicerki

Najpierw należy przygotować samo wnętrze samochodu do czyszczenia go. Trzeba go poodkurzać, aby usunąć pył, który może stanowić przeszkodę do czyszczenia pianą albo płynem. Jeśli samochód nie będzie odkurzony, wówczas pył zmiesza się z pianą, powstanie błoto i nie da się go skutecznie usunąć. Pozostawi po sobie plamy. Ważne jest, aby pamiętać, że używając zwykłego odkurzacza, trzeba mieć suche wnętrze auta.

Do czyszczenia sprawdzi się także szczelinowa ssawka, pozwalająca usunąć brud z trudno dostępnych miejsc. Składane kanapy i siedzenia oczywiście trzeba złożyć, żeby móc dostać się do ich wnętrza i usunąć z nich brud. Można tam odnaleźć resztki jedzenia, które często powodują brzydki zapach. Jeśli się je usunie, można mieć pewność, że problem został zażegnany.

Pranie wnętrza auta

Żeby wygodnie czyściło się samochód, dobrze jest użyć środków w postaci spreyu i o silnym działaniu. Można też wykorzystać odkurzacze, które dokładnie dotrą do wszystkich trudnych miejsc. Mniejszy samochód wymaga użycia dwóch spreyów, natomiast większy przynajmniej trzech albo nawet czterech. Ten dość duży wydatek zapewni profesjonalną czystość.

Autor

Michał Biel

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować