Ceramiczne i organiczne klocki hamulcowe (które lepsze?)

12 maja 2022

Gdy przychodzi czas na zatrzymanie pojazdu, potrzebny jest wysokiej jakości zestaw klocków hamulcowych. Istnieje jednak wiele rodzajów klocków hamulcowych do wyboru, więc musisz wiedzieć, jaki typ kupić. Największą decyzją będzie wybór między ceramicznymi a organicznymi klockami hamulcowymi.

W tym artykule przyjrzymy się organicznym i ceramicznym klockom hamulcowym, analizując zalety i wady obu tych rozwiązań. Na koniec omówimy, które klocki hamulcowe są odpowiednie dla Twojego pojazdu i stylu jazdy. Zacznijmy więc od krótkiego spojrzenia na różnicę między ceramicznymi a organicznymi klockami hamulcowymi:

Ceramiczne klocki hamulcowe są trwalsze niż organiczne, ale organiczne klocki hamulcowe są często tańsze. Żadne z nich nie są przeznaczone do ciężkiego holowania lub osiągania wysokich osiągów. W takiej sytuacji należałoby wybrać klocki metaliczne.

Choć są to tylko podstawowe różnice, jest ich znacznie więcej. Przyjrzyjmy się dokładniej różnicom między organicznymi i ceramicznymi klockami hamulcowymi:

Spis treści pokaż Czym są organiczne klocki hamulcowe? Zalety Wady Co to są ceramiczne klocki hamulcowe? Plusy Wady Które są lepsze - ceramiczne czy organiczne klocki hamulcowe?

Co to są organiczne klocki hamulcowe?

Jeszcze nie tak dawno temu klocki hamulcowe były wykonane z azbestu. Ten pochłaniający ciepło materiał dobrze sprawdzał się w warunkach naprężeń, którym poddawane były klocki hamulcowe. Okazało się jednak, że jest on również bardzo niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym, prowadzącym do nowotworów w przypadku długotrwałego narażenia. Z czasem klocki hamulcowe zużywały się i uwalniały tę niebezpieczną substancję na opony, skąd przedostawała się do powietrza. Aby rozwiązać ten problem, producenci zaczęli tworzyć bezpieczniejsze mieszanki do stosowania w klockach hamulcowych.

W wyniku tej zmiany powstały organiczne klocki hamulcowe, zwane też bezazbestowymi organicznymi klockami hamulcowymi (NAO). Obecnie organiczne klocki hamulcowe można znaleźć w większości pojazdów w Stanach Zjednoczonych.

Organiczne klocki hamulcowe zawierają różne produkty zmieszane ze sobą, takie jak węgiel, guma, kevlar, włókno szklane, szkło i inne. Produkty te są mieszane z żywicą, aby stworzyć nowoczesne klocki hamulcowe.

Zalety

Istnieje wiele powodów, dla których organiczne klocki hamulcowe są jednymi z najbardziej popularnych na rynku.

  • Mniej pyłu: W porównaniu z innymi rodzajami hamulców, organiczne klocki hamulcowe wytwarzają znacznie mniej pyłu, co pozwala utrzymać koła w czystości.
  • Niski koszt: Są to jedne z najtańszych klocków hamulcowych, jakie można wybrać.
  • Minimalne tarcie i ciepło: Ponieważ nie są to hamulce wyczynowe, powstaje mniej tarcia i ciepła, co czyni je idealnymi dla osób dojeżdżających do pracy.
  • Cicha praca: w przypadku organicznych klocków hamulcowych nie usłyszysz takiego samego hałasu, jak w przypadku opcji metalowych.
  • Nie nadwyrężają rotorów: Mniejsze obciążenie rotorów pozwala uniknąć kosztownych napraw układu hamulcowego na drodze.

Wady

Choć wszystko to brzmi świetnie, istnieją pewne minusy stosowania organicznych klocków hamulcowych. W porównaniu z innymi stylami, można zauważyć pewne wady organicznych klocków hamulcowych.

  • Niektóre typy mogą zużywać się szybciej: Ponieważ są one wykonane z różnych materiałów, mogą zużywać się szybciej. Oznacza to, że trzeba będzie częściej wymieniać klocki hamulcowe.
  • Nie są przeznaczone do ekstremalnych warunków: Organiczne klocki hamulcowe są przeznaczone do pracy w mniejszym zakresie temperatur, więc nie sprawdzą się w gorącym klimacie. Ponadto nie działają dobrze podczas holowania, ponieważ przegrzewają się.
  • Trudniejsze do aktywacji: Ze względu na wysoki poziom ściśliwości organiczne klocki hamulcowe zmuszają kierowcę do mocniejszego naciśnięcia pedału hamulca w celu ich uruchomienia.

Co to są ceramiczne klocki hamulcowe?

Ceramiczne klocki hamulcowe są zbudowane z tego samego rodzaju materiału, który jest używany do produkcji talerzy i ceramiki, ale ceramika jest bardziej wytrzymała i ma większą gęstość. W klockach znajdują się również drobniejsze włókna miedzi, które są osadzone w materiale w celu zwiększenia przewodności cieplnej i odporności na tarcie.

Ceramiczne klocki hamulcowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach 80. ubiegłego wieku i od tego czasu stale zyskują na popularności.

Plusy

Nietrudno zrozumieć, dlaczego ten materiał jest tak popularny, zwłaszcza gdy przyjrzymy się zaletom stosowania ceramicznych klocków hamulcowych.

  • Jeszcze ciszej: Jeśli uważasz, że organiczne klocki hamulcowe są ciche, poczekaj, aż usłyszysz ceramiczny wariant. Ta supercicha konstrukcja jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają ceramiczne klocki hamulcowe.
  • Zmniejszona ilość pozostałości: Ceramiczne klocki hamulcowe wytwarzają niewiele pyłu hamulcowego lub nie wytwarzają go wcale, dzięki czemu pojazd pozostaje jeszcze czystszy niż w przypadku klocków organicznych.
  • Przeznaczone do długotrwałej eksploatacji: Ze względu na konstrukcję, ceramiczne klocki hamulcowe zużywają się wolniej. Mimo że wydasz więcej na ten model, będziesz rzadziej wymieniać klocki hamulcowe.
  • Wymaga mniej wysiłku: Dzięki tej konstrukcji właściciele muszą mniej naciskać na pedał hamulca, aby aktywować siłę hamowania.

Wady

Tak jak w przypadku wszystkich rzeczy, można również znaleźć pewne wady stosowania ceramicznych klocków hamulcowych. Oto kilka powodów, dla których ludzie unikają stosowania klocków ceramicznych.

  • Wyższy koszt: Produkcja ceramicznych klocków hamulcowych jest droższa. Koszt ten jest przenoszony na konsumenta, co sprawia, że są to jedne z najdroższych opcji na rynku.
  • Dodatkowe zużycie: Miedź i ceramika nie absorbują ciepła w taki sam sposób, jak organiczne klocki hamulcowe. Ze względu na taką konstrukcję ciepło wytwarzane przez układ hamulcowy przenika przez klocki i wpływa na inne elementy. Użytkownicy często odczuwają potrzebę częstszych napraw.
  • Nie są przeznaczone do ekstremalnych warunków: Jeśli regularnie holujesz pojazdy, jeździsz w ekstremalnych warunkach pogodowych lub ścigasz się swoim samochodem, ceramiczne klocki hamulcowe mogą nie zapewnić takiej siły hamowania, jakiej potrzebujesz.

Co jest lepsze - ceramiczne czy organiczne klocki hamulcowe?

Ani ceramiczne, ani organiczne klocki hamulcowe nie są przeznaczone do intensywnego holowania lub osiągania wysokich osiągów. W takich sytuacjach należałoby użyć metalowych klocków hamulcowych. Są jednak kierowcy, którzy lepiej poradzą sobie z wyborem jednej z tych opcji.

Jeśli dużo jeździsz po mieście i masz pieniądze na zakup najlepszej opcji, idealnym wyborem będą hamulce ceramiczne. Nie tylko będziesz musiał wymieniać je rzadziej, ale są one cichsze i wytwarzają mniej pyłu niż organiczne klocki hamulcowe.

Z drugiej strony, nie ma nic złego w używaniu organicznych klocków hamulcowych, zwłaszcza jeśli szukasz tańszej opcji. Hamulce mają zapewniać bezpieczną siłę hamowania, a przy tym nie będą kosztować fortuny.

Autor

Andrzej Pichnik

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować