Polerowanie lakieru – zrób to sam! cz II

12 marca 2017

Pady polerskie

Pady polerskie to okrągłe nakładki wykonane z gąbki, mikrofibry bądź wełny. Z Ich pomocą wykonuje się szybką korektę lakieru. Po nałożeniu stosownej pasty wykonuje się polerowanie, które doprowadzi lakier do doskonałego stanu, ponieważ uda się usunąć większość rys, jeśli nie są one szczególnie rozbudowane.

W sprzedaży znajdzie się wiele tego typu padów i dlatego każdy kto chce zająć się polerowaniem na swoją rękę powinien znaleźć interesujące propozycje. Można także zastosować pady z gąbki szarej, które mają charakter wykończeniowy i dzięki nim likwiduje się hologramy.

Pasty polerskie

Jeśli chodzi o pasty polerskie należy używać odpowiednich past, gdy chcemy realizować polerowanie z użyciem maszyny. Jeśli wybierzemy pastę niskiej jakości, źle dopasowaną do naszego lakieru może się okazać, że doprowadzimy do głębokich hologramów na naszym samochodzie. Szanujący się producenci mają obecnie kilka różnych past w sprzedaży, dzięki temu można je dopasować do własnych potrzeb.

Preparat do zarysowania lakieru

Co do zasady zaczynamy polerować lakier pastą, która ma zwiększoną ścieralność i krok po kroku kierujemy się do mniejszej ścierności, które mają gwarantować nam lepszy połysk. Pasty ścierne do grubego polerowania co do zasady będą tłumić połysk na lakierze. W przypadku użytkowników mniej doświadczonych, którzy mogą mieć problem z oceną stanu lakieru warto zacząć od past raczej niezbyt mocno tnących. Jeśli po korekcie na samochodzie nadal będą zarysowania na tych elementach będzie trzeba powtarzać polerowanie z wykorzystaniem zestawów mocniejszych.

Jeśli będziemy chcieli używać wyłącznie jednej pasty trzeba szukać takiej, która będzie gwarantować odpowiednią ścierność a jednocześnie będzie również dawała połysk. Jeśli w ogóle używamy past trzeba pamiętać, że jeden pad jest do jednej pasy i nie można pracować z pastą, jeśli wykorzystywaliśmy go do innej pasty.

Prawidłowe polerowanie

Polerowanie może być wykonane wyłącznie po wcześniejszym gruntownym oczyszczeniu lakieru. Warto tutaj zadbać o oczyszczenie bardzo dokładne połączone również z odtłuszczeniem takiego pojazdu. w tej sytuacji ostatecznie mamy gwarancje, że to polerowanie przyniesie większy efekt. Maszynę do polerowania będzie trzeba prowadzić delikatnie, by nie doprowadzić do zniszczenia, spalenia takiego lakieru.

Oczywiście będzie potrzebna wprawa, ponieważ wyłącznie dłuższa praca ze sprzętem sprawi, że będzie się umiało wykonać odpowiednio takie polerowanie. Po wykonaniu polerowania będzie trzeba nakładać jeszcze środek wykańczający, który będzie odpowiednio chronił nasz lakier.

Autor

Krzysztof Barczyński

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować