Jak usunąć stary lakier z auta?
Przyczyny jakie mogą się pojawić to między innymi rdza, wgniecenie, spękanie czy po prostu chęć zmiany koloru samochodu. Efekt jest taki sam. Czekać nas będzie przede wszystkim trudny proces związany z usuwaniem lakieru. Dopóki auto jest stare, pospolite to będzie tracić wyłącznie na wartości.
Wyjątkiem będzie rdza, której usunięcie daje szansę na to, by przedłużyć żywotność takiego pojazdu. Jeśli myślimy o aucie zabytkowym, albo cieszącym oko youngtimerze to lakier będzie ważną kwestią. Właściwie jest to wymóg, by nadwozie utrzymywać w bardzo dobrym stanie
Kiedy lakier nadaje się do usunięcia?
Zależy to od stanu lakieru ale również oczekiwań właściciela. Powodem podjęcia decyzji o usunięciu lakieru może być chęć pozbycia się korozji czy konieczność wykonania nowego zabezpieczenia antykorozyjnego. Usuwanie wad lakieru czy uszkodzeń na karoserii. Można także zmieniać w ten sposób kolor swojego nadwozia.
Chemia do usuwania lakierów
Pozornie najlepszą metodą będzie usuwanie lakieru metodą chemiczną. Służą do tego specjalne środki, które nakładane są na lakier z użyciem pędzla. Brzmi to doskonale i nie trzeba się przy tym tak napracować, ale jest pewne ale w tym zakresie. Przede wszystkim wadą będzie to, że po usunięciu lakieru będzie trzeba wszystko bardzo dokładnie oczyścić z pozostałości środka chemicznego. Pozostawienie go na niewielkim obszarze może sprawić, że szybko pojawi się tam korozja, o której za jakiś czas się dowiemy.
Piaskowanie nadwozia
Piaskowanie to nieco prymitywna metoda usuwania lakieru i innych materiałów, które przylega do danego elementu. Polega to natryskiwaniu czyszczonego elementu drobnymi cząstkami piasku ze specjalnego pistoletu. Po wypiaskowaniu otrzymamy gołą blachę, na której nie będzie rdzy, więc różne elementy zaatakowane przez korozję to doskonale widzimy dokonane zniszczenia. Piaskowanie sprawdza się, gdy chcemy zmierzać do kompletnego remontu nadwozia i rozbieramy samochód do gołej blachy. Wtedy usunie się korozję i będzie można zobaczyć co ma być naprawione.
Szlifowanie nadwozia
Najbardziej powszechną metodą usuwania starego lakieru będzie szlifowanie lakieru starego. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się kątowa szlifierka oscylacyjna albo mimośrodowa. Ewentualnie w miejscu trudno dostępnym będzie można zdecydować się na użycie szczotki drucianej.