Polerowanie: jak zacząć?

12 marca 2017

Maszynowe polerowanie lakieru pozwala usunąć wiele drobnych uszkodzeń oraz śladów starości. Jednak trzeba umieć to robić w odpowiedni sposób. Podpowiemy jak polerować lakier, by mieć dobre efekty takiej pracy bez zniszczeń. Do polerowania konieczna będzie polerka elektryczna, pasta polerska a także odpowiednie nakładki przygotowane z gąbki, pianki czy bawełny.

Pasty mają obecnie różną gradację i agresywność tak samo jak pady polerskie, które zakłada się na polerkę.

Jak polerować lakier? Narzędzia i materiały polerskie

Im bardziej agresywna będzie kombinacja środków polerskich tym szybciej będzie można pokonać zużytą warstwę lakieru. Jednocześnie jednak jest ryzyko, że można uszkodzić powłokę. Im środki delikatniejsze tym lepszy połysk, ale z drugiej strony większe zniszczenia będzie trudniej usunąć. Zazwyczaj polerować auto powinno się w dwóch etapach. Na początek mocniejsza pasta na grubsze rysy, a potem do gładkości i połysku już pasta słabsza.

Najtwardsze nakładki polerskie powinno się użyć do starych, oryginalnych oraz mocno zużytych lakierów, które mają dużą twardość. Takie powłoki były na Mercedesach oraz BMW a także innych autach klasy premium. Na japońskich autach zawsze pojawiają się dużo miększe lakiery i dlatego właśnie trzeba pamiętać, że to polerowanie będzie inaczej wykonywane. Najcieńsze i najdelikatniejsze lakiery pokrywają kilkuletnie i nowsze auta. W tym zakresie producenci zmieniają nieco te swoje formy działania.

Polerowanie lakieru

Kosmetyki samochodowe

Używając produktu warto zdecydować się na jednego producenta i mieć dwie różne formy. Z jednej strony nieco mocniejsze propozycje, która będzie wykorzystywana na początek a potem nieco lżej działający środek, który dobrze się sprawdzi, będzie gwarantował nam połysk na lakierze. Jeśli używamy jedynie produktu mocnego nie uzyska się połysku, jak delikatnego nie usuniemy wszystkich rys.

Maszyny polerskie

Ważny będzie także dobór maszyny polerskiej. Zapomnijcie o polerkach wibracyjnych, które robić będą dużo hałasu, ale mają również niską skuteczność. Typową maszyną używaną przez lakierników, którzy poprawiają niedoróbki będzie specjalna polerka, która gwarantuje nam odpowiednią efektywność i dlatego dobrze się sprawdzą. To właśnie dzięki nim będzie można usunąć skutecznie niedoskonałości na lakierze. Wśród tych maszyn, które zyskują na popularności są obrotowo – mimośrodowe, które mają najlepszą skuteczność, ale z drugiej strony należą również do najdroższych takich urządzeń.

Autor

Michał Biel

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować