System Polerski 3M

10 marca 2017

Jeśli chodzi o technologie lakiernicze są one cały czas rozwijane i wprowadza się na rynek nowe powłoki o różnej charakterystyce. Zaowocowały one udoskonaleniem w często obecnie stosowanym systemie polerskim 3M Perfect IT III.

Perfect-IT III

W ofercie znajdują się trzy polerskie pasty, które są przygotowywane do obróbki wymagających lakierów. Najgrubszą stosowaną pastą będzie Fast Cut Plus. Kolejne nowości to pasta średnioziarnista ExtraFine, stosowana w drugim etapie polerowania na wysoki połysk a także delikatne ścierne mleczko wykańczające Ultrafirne. Mleczko do usuwania mikrorys i hologramów, które widoczne są przede wszystkim na ciemnych kolorach.

Można uzyskać wysoki połysk polerowanym elementom. Każda pasta ma korek wyróżniający, dlatego nie powinno być pomyłek. Do każdej z past dodawane są również gąbki polerskie, które mają określoną twardość i są przygotowane pod kątem tych past. Takie rozwiązanie daje nam szansę na szybkie dobranie odpowiednich akcesoriów, które są do konkretnych aplikacji przewidziane.

Cały proces można dzielić na trzy etapy:

Etap pierwszy – usuwanie wad

Etap drugi – polerowanie

Etap trzeci – nabłyszczanie

Pasty polerskie

Na początek oczywiście usuwa się wady, które powstały w trakcie lakierowania wtrąceń czy przez zanieczyszczenia. Kolejna sprawa to doprowadzenie lakieru przez szlifowanie do odpowiedniej powierzchni, ponieważ uda się w ten sposób pokonać około 2/3 głębokości rys, dlatego będzie można cały proces sobie ułatwić. Po wyszlifowaniu niedoskonałości powierzchni wykonuje się drugi etap polerowania.

W pierwszej kolejności stosuje się pastę gruboziarnistą i dalej idzie w kierunku produktów nieco delikatniejszych, by ostatecznie wypracować jak najlepszy efekt całego procesu. Ostatnia sprawa jaką będzie się trzeba jeszcze zająć to kwestia nabłyszczania tych wszystkich elementów i jest to bardzo ważna część pracy do wykonania, nie może być pominięta. W przypadku ciemnych kolorów, by usuwać koliste ślady polerowania stosuje się mleczko z niebieską gąbką polerską.

Wszystkie środki polerskie z tego systemu rozprowadza się gąbką po powierzchni a polerując nie powinno się pozwalać na ich całkowite wysychanie. Gdy mamy już wypolerowaną powierzchnię będzie można przejść do nałożenia na nią wosku. Oczywiście zaproponowany będzie nam wosk pod kątem tych produktów, które wykorzystaliśmy i w praktyce sprawdza się on rzeczywiście bardzo dobrze.

Autor

Krzysztof Barczyński

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować