Zabezpieczanie lakieru - powłoka kwarcowa czy wosk?

11 sierpnia 2017

Woski są najpowszechniejszym sposobem na zabezpieczanie lakieru. Ostatnio na popularności zyskują również powłoki, które wyróżniają się większą trwałością i co za tym idzie, również ceną. Jak zabezpieczyć lakier, by jak najdłużej cieszył pięknym wyglądem?

W przypadku wosków trzeba wybrać spośród dużej ilości różnych produktów. Dostępne są w formie płynnej lub paście. Wiele osób uważa, że wosk w płynie jest dużo łatwiejszy w stosowaniu, jednak pasta ma wyróżniać się większym działaniem ochronnym. Analizując skład poszczególnych produktów, można wyróżnić jeszcze dwie kategorie: naturalne i syntetyczne. Jeśli chodzi o naturalne, znajduje się w nich carnauba, czyli wosk pochodzący z brazylijskiej palmy kopernicji. Organiczne środki bazują najczęściej na składnikach wytwarzanych drogą chemiczną. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która grupa kosmetyków jest lepsza, zależy to od składu konkretnego produktu, a trwałość zależy również od czynników, które na co dzień wpływają na karoserię naszego samochodu.

Konserwacja karoserii

Powłoki kwarcowe - lepsza alternatywa

Nakładanie wosku zajmuje sporo czasu i wysiłku, a działanie ochronne trwa około 4-6 miesięcy. Trzeba wówczas regularnie konserwować karoserię. Zaczęto więc szukać innego rozwiązania - tak pojawił się kwarc. Jest wykorzystywany w szklarstwie, co sugeruje, że jego trwałość i połysk są naprawdę imponujące. Kwarc zabezpiecza również przed promieniowaniem UV i innymi czynnikami, które mogę niekorzystnie wpływać na stan lakieru samochodowego. Szacuje się, że taka powłoka chroni karoserię nawet do dwóch lat, a jeśli odpowiednio dba się o lakier, czas może wydłużyć się nawet do trzech lat.

Oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami - powłoka kwarcowa to kwestia kilkuset złotych. Aplikacja nie jest tak łatwa jak w przypadku popularnych jak dotąd wosków, wymagane jest równie odpowiednie przygotowanie lakieru przed nałożeniem powłoki. Rekompensuje to jednak duża trwałość i brak konieczności częstego powtarzania zabiegu. Nic dziwnego, że taki sposób zabezpieczania samochodu cieszy się coraz większą popularnością.

Autor

Krzysztof Barczyński

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować