Kupno vs. Leasing samochodu

13 maja 2021

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się do miasta, w którym nie można polegać na transporcie publicznym, właśnie dostałeś awans, czy powiększyłeś rodzinę, decyzja o wzięciu samochodu w leasing lub jego kupnie jest poważna i wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Ale pieniądze nie są jedyną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, porównując zakup samochodu z jego leasingiem. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub leasingu samochodu należy również rozważyć swój styl życia i osobiste upodobania.

Często wybór między zakupem a leasingiem samochodu był trudny. Z jednej strony, przy zakupie samochodu ponosisz wyższe koszty miesięczne, ale w końcu stajesz się właścicielem samochodu. Ale w przypadku leasingu, choć miesięczny koszt jest niższy, nie jesteś tak naprawdę właścicielem samochodu.

W tym artykule przejdziemy do głównych zalet i wad kupna i leasingu mają nad sobą, więc będziesz wiedzieć, która opcja, aby pociągnąć za spust na.

Od pewnego czasu krajobraz leasingu powoli przekształca się z korzyścią dla przeciętnego konsumenta. Dziesiątki lat temu, duża część leasingowanych samochodów była w większości przypadków luksusowa. Ale to się zmieniło. Coraz więcej samochodów kompaktowych, takich jak sedany, małe SUV-y itp. trafia na rynek leasingu nowych samochodów. W połączeniu z atrakcyjnymi stawkami finansowymi, niektóre oferty leasingu wyglądają całkiem nieźle.

Można by pomyśleć, że producenci samochodów są bardziej zainteresowani tym, aby ich samochody były sprzedawane, ale to nie do końca prawda. Nie zrozumcie mnie źle, producenci samochodów nadal chcą sprzedać jak największą liczbę samochodów, aby osiągnąć większy zysk, ale wolą mieć te samochody w leasingu niż siedzieć na parkingu i tracić na wartości lub konkurować z nowymi modelami.

Leasing pomaga utrzymać stałą podaż używanych samochodów, co z kolei pomaga zwiększyć wartość odsprzedaży używanego samochodu. Kiedy wartość odsprzedaży samochodu jest wysoka, oznacza to, że samochód wolniej ulega amortyzacji, co oznacza, że model samochodu jest tańszy w leasingu. A to jest korzystne dla konsumenta.

kluczyki do samochodu

Poza tym, kiedy umowa leasingu dobiega końca i klient zwraca samochód, nawiązuje on bezpośredni kontakt z dealerem. Daje to dealerowi możliwość przekonania go do wzięcia nowego samochodu, czego klient poza leasingiem z pewnością będzie potrzebował.

Niskie stopy procentowe znalazły również zastosowanie w umowach leasingowych, co pomaga obniżyć ich koszty. Ważną częścią ekonomii leasingu jest stopa procentowa, ponieważ, gdy spojrzymy na leasing, jest to po prostu inny sposób finansowania samochodu.

Inną taktyką, którą stosują dealerzy samochodów, aby zwiększyć wartość odsprzedaży samochodu, jest niski przebieg dozwolony w niektórych nowych umowach leasingowych: zamiast zwyczajowych 12 000-15 000 mil, typowy leasing będzie miał 10 000 mil. Dla tych, którzy nie jeżdżą dużo to może być w porządku, ale przeciętny kierowca będzie przekroczyć tę liczbę każdego roku.

Widzę to jako mieszane błogosławieństwo, że coraz większa liczba umów leasingowych teraz pochodzą z warunkami mniej niż 36 miesięcy. Oczywiście, jest to dobra oferta dla kogoś, kto nie chce być uwięziony w długiej umowie. Jednak najbardziej stroma część krzywej amortyzacji samochodu przypada na pierwsze dwa lata, co sprawia, że okres leasingu jest bardzo kosztowny.

Jednak obecnie na rynku kredytów samochodowych powszechne jest rozciąganie okresu spłaty kredytu na około sześć do ośmiu lat, aby utrzymać miesięczną ratę na rozsądnym poziomie. Dla niektórych z tych osób lepszym rozwiązaniem może być leasing.

Poniżej przedstawiamy niektóre z zalet i wad kupna vs. leasingu samochodu.

Miesięczne raty kredytu samochodowego są generalnie droższe niż raty leasingowe. Ale z każdą spłatą kredytu gromadzisz kapitał na przyszłość, kiedy zdecydujesz się go wymienić lub sprzedać. Jednym z najprostszych sposobów na posiadanie samochodu jest kupienie go, jeżdżenie nim przez kilka lat i powolne spłacanie. Poza tym, samochód kosztuje tym mniej, im dłużej nim jeździsz.

Kiedy korzystasz z kredytu samochodowego, aby sfinansować zakup samochodu, masz możliwość sprzedać go lub wymienić w dowolnym momencie. Nie ma ustalonego okresu posiadania, jak w przypadku umowy leasingu samochodu.

O wiele lepiej jest zdecydować się na własność, jeśli potrzebujesz przejechać samochodem tyle kilometrów, ile chcesz, bez obawy o dodatkowe opłaty. Umowy leasingowe mają ograniczenia co do liczby mil, które można przejechać samochodem, a po przekroczeniu limitu zostaniesz obciążony wysoką opłatą.

Jeśli chcesz samochód, który można dostosować, akcesoria, lub po prostu jeździć bez konieczności martwienia się o każdym małym wgniecenia, to należy rozważyć zakup nad leasingiem.

Ogólny konsensus jest taki, że samochód traci 20-40% swojej wartości w ciągu pierwszych kilku lat. Zaletą jest to, że przy zakupie 2-3-letniego samochodu można zapłacić cenę, która odzwierciedla znaczną zniżkę amortyzacji.

Dobrą stroną zakupu samochodu jest to, że można rozłożyć płatność na dłuższy okres, a o ile jesteś zaangażowany w prowadzenie pojazdu tak długo i masz odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, prawdopodobnie skorzystasz finansowo. Upewnij się tylko, że przeprowadzasz właściwą konserwację, aby przedłużyć żywotność samochodu.

Chociaż można rozłożyć spłatę samochodu na kilka lat, aby sprowadzić ją do rozsądnej liczby, nadal jest ona wyższa niż ta, którą zapłaciłbyś, gdybyś brał ten sam samochód w leasing. Przy leasingu płaci się za amortyzację, która następuje w czasie jazdy samochodem i inne opłaty, ale nie za cenę reklamowaną na samochodzie.

Niezależnie od tego, czy zapłaciłeś za przedłużoną gwarancję, czy nie, po wygaśnięciu gwarancji fabrycznej wszystkie naprawy pojazdu zostaną opłacone prosto z Twojej kieszeni. Ale w przypadku samochodu w leasingu nie ma nic takiego. Tak długo, jak przestrzegasz warunków umowy leasingowej, naprawy nie są Twoim zmartwieniem.

W przypadku samochodu, który wziąłeś w opcji kupna, będziesz odpowiedzialny za obrót nim lub jego sprzedaż, jeśli będziesz musiał kupić nowy samochód. I pamiętaj, co powiedzieliśmy o amortyzacji, możesz mieć trudny czas, aby uzyskać nabywcę, który będzie pasował do oceny samochodu.

Dobrą stroną leasingu samochodu jest niższe miesięczne płatności, które musisz wziąć na. Nie musisz płacić podatku od sprzedaży z góry lub zarejestrować samochód i jest mało lub nie ma zaliczki wymagane. Jednak w przypadku samochodu w leasingu mogą pojawić się dodatkowe opłaty, jeśli przekroczysz przyznany Ci przebieg, zakończysz leasing przed terminem lub wyrzucisz samochód.

Większość leasingowanych samochodów posiada gwarancję producenta na czas trwania leasingu, co oznacza, że nigdy nie musisz się martwić, że zostaniesz uderzony drogim rachunkiem za naprawę. Ale nadal jesteś odpowiedzialny za utrzymanie silnika, wygląd samochodu, regularne utrzymanie oraz ubezpieczenie samochodu wymagane przez stan, w którym mieszkasz.

Leasing samochodu oznacza, że zapłaciłeś za niego swego rodzaju "czynsz" na określony czas, zazwyczaj 1-4 lata. Całkowita kwota, którą płacisz miesięcznie za samochód jest obliczana na podstawie kwoty amortyzacji, która jest oczekiwana w czasie trwania leasingu. Liczba ta różni się w zależności od marki, modelu i roku samochodu.

Jest to dobra rzecz, ponieważ nie chcesz utknąć w sytuacji, w której Twój samochód jest wart mniej niż jesteś winien sprzedawcy, czyli "do góry nogami".

Jedną z korzyści płynących z leasingu samochodu jest to, że zawsze będziesz miał możliwość wyboru nowego samochodu po wygaśnięciu umowy leasingowej. Oznacza to, że będziesz jeździć samochodem wyposażonym w nowe technologie, komfort i funkcje bezpieczeństwa, a nie utkniesz w samochodzie, który kupiłeś.

Po upływie czasu określonego w umowie leasingowej należy po prostu zwrócić samochód, a następnie można wybrać leasing nowego pojazdu lub kontynuować jazdę bieżącym pojazdem. Ale nigdy nie trzeba się kłopotać ze sprzedażą pojazdu lub uzyskanie uczciwej wartości handlowej dla niego. Alternatywnie można skorzystać z opcji wykupu pojazdu za ustaloną wcześniej cenę na koniec okresu leasingu.

Jeśli Twój wynik kredytowy nie jest zgodny z liczbą, którą banki uważają za doskonałą, możesz nie otrzymać zgody na kredyt samochodowy - lub zostaniesz obciążony ogromną stopą procentową. Firmy leasingowe są mniej rygorystyczne w porównaniu do pożyczkodawców pieniędzy, ponieważ jest to w ich prawa do podjęcia samochód z powrotem, jeśli nie dokonywać płatności na czas lub naruszyć warunki leasingu.

Dokonywanie regularnych płatności miesięcznych za czas trwania leasingu wymaga, abyś miał stałe i przewidywalne źródło dochodu. Poważny wydatek medyczny lub utrata pracy może zachwiać naszymi finansami, dlatego ważne jest, abyśmy mieli silne źródła dochodu lub przynajmniej dobry plan awaryjny.

Jeśli zastanawiasz się "dlaczego mają limit kilometrów na leasingowanych samochodach, czy nie mogą po prostu wydzierżawić go ponownie?". Tak, mogą wydzierżawić pojazd w kółko, wiele razy. Ale firmy leasingowe mają również oczy na grę końcową: nie mogą leasingować tych samochodów na zawsze, gdy nowsze są produkowane co roku, więc muszą mieć niski przebieg na pojeździe, aby uzyskać dobrą cenę za niego później na rynku samochodów używanych. To wyjaśnia, dlaczego za przekroczenie ustalonego limitu zostaniesz słono obciążony.

O wiele łatwiej jest zawrzeć umowę leasingową niż się z niej wycofać przed upływem uzgodnionego okresu.

Samochód w leasingu podlega bardzo surowym zasadom dotyczącym tego, jak bardzo można go dostosować do własnych potrzeb, w jakim stanie można go zwrócić itp. Firma leasingowa spodziewa się przecież, że po wygaśnięciu umowy leasingowej wynajmie go komuś innemu lub sprzeda. Wszelkie wgniecenia na samochodzie podczas gdy w posiadaniu będzie musiał być naprawiony z kieszeni, chyba że chcesz, aby dealer obciążyć cię, aby to zrobić.

Tak więc, poza normalnym zużyciem, musisz utrzymywać samochód w stanie zbliżonym do salonowego lub ryzykować znaczne opłaty na koniec leasingu.

Jeśli myślałeś, że leasing samochodu zwolni Cię z obowiązku zakupu ubezpieczenia samochodowego, to pomyśl jeszcze raz, ponieważ nadal będziesz go potrzebował. W przypadku leasingu minimalna wymagana polisa ubezpieczeniowa jest wyższa niż w przypadku posiadania samochodu na własność. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, kupno vs. leasing samochodu, najważniejsze jest, abyś skonsultował się z renomowanym agentem ubezpieczeniowym, który przeprowadzi Cię przez wszystkie opcje i wskaże, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Nie ma prostej odpowiedzi, która pasuje do każdego w kwestii kupna vs leasingu samochodu. Dla większości ludzi, wady zakupu samochodu są minimalne i akceptowane jako typowy koszt życia w Ameryce.

Podczas gdy masz niższe miesięczne płatności na dzierżawionych samochodów, nigdy nie dostać się do własnego samochodu na koniec okresu leasingu. Najlepszym sposobem, aby zrozumieć zalety i wady kupna vs leasing samochodu jest użycie domu. W przypadku domu, na który spłacasz kredyt hipoteczny, możesz nazwać go swoim, gdy pożyczka zostanie spłacona, ale tego samego nie można powiedzieć o życiu w wynajmowanym mieszkaniu.

Tak czy inaczej, rozważenie zalet i wad zakupu vs. leasingu samochodu pomoże Ci podjąć decyzję, która jest odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny. Upewnij się, że unikniesz tych powszechnych błędów, które ludzie popełniają przy zakupie samochodu.

 

Autor

Michał Biel

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować