Co oznacza "Service StabiliTrak" w samochodzie Chevy? (i przyczyny)

24 kwietnia 2022

Współczesne samochody są wyposażone w zaawansowane systemy, które poprawiają jakość jazdy, takie jak StabiliTrak. Ten elektroniczny system kontroli stabilności został zaprojektowany specjalnie dla GM, ale podobne systemy są dostępne w samochodach innych marek. Co więc zrobić, gdy na desce rozdzielczej pojawi się ostrzeżenie Service StabiliTrak?

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej układom elektronicznej kontroli stabilności i pokażemy, co należy zrobić, gdy zapali się lampka. Omawiamy nawet, jak wyłączyć lampkę w razie potrzeby.

Spis treści show Co to jest system StabiliTrak? Co oznacza komunikat "Service StabiliTrak"? Możliwe przyczyny świecenia kontrolki Service StabiliTrak Resetowanie lampki serwisowej systemu StabiliTrak Czy mogę kontynuować jazdę, gdy świeci się kontrolka StabiliTrak?

Co to jest układ StabiliTrak?

Firma GM opatentowała swój własny system elektronicznej kontroli stabilności (ESC), znany jako StabiliTrak. Ten system ESC ma za zadanie zapobiegać poślizgowi kół w sytuacjach niskiej przyczepności.

Jednak inni producenci samochodów mają podobny system o innej nazwie. Nawet jeśli ostrzeżenie o systemie StabiliTrak nie pojawi się w pojeździe spoza linii GM, wiele z tych samych zasad obowiązuje we wszystkich pojazdach.

Co oznacza termin "Service StabiliTrak"?

Firma GM wysyła ostrzeżenie do kierowcy, gdy technologia StabiliTrak nie działa zgodnie z przeznaczeniem. Na ogół dzieje się tak, gdy czujnik wykryje problemy z położeniem koła lub reakcją na ruch kierownicą. Jeśli wszystko działa jak należy, system automatycznie reaguje na podsterowność lub nadsterowność.

Gdy układ działa prawidłowo, zwiększa się bezpieczeństwo pasażerów, zwłaszcza podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. W przypadku awarii jednego z czujników, kierowca otrzymuje ostrzeżenie o usterce. Gdy ostrzeżenie jest podświetlone, układ kontroli trakcji nie działa tak, jak powinien. W większości przypadków nie jest to sytuacja niebezpieczna, ale mimo to należy usunąć usterkę.

Możliwe przyczyny świecenia kontrolki serwisowej StabiliTrak

System StabiliTrak działa poprzez układ kontroli trakcji, elementy układu hamulcowego i kierownicę. Istnieją jednak aspekty wykraczające poza te układy, które mogą być przyczyną usterki. Jeśli na tablicy rozdzielczej zapali się lampka kontrolna Service StabiliTrak, problem może dotyczyć jednego z tych elementów.

 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy.
 • Uszkodzone czujniki ABS.
 • Nieprawidłowo działający czujnik położenia kierownicy
 • Stare lub skorodowane świece zapłonowe.
 • Uszkodzona pompa paliwowa
 • Usterki w układzie aktywnego zarządzania paliwem (AFM)
 • Uszkodzony przełącznik hamulca
 • Uszkodzony czujnik monitora ciśnienia w oponach
 • Nieprawidłowo działający moduł sterowania nadwoziem
 • Używanie paliwa E85.

To tylko kilka problemów, które mogą prowadzić do zapalenia się kontrolki StabiliTrak. Najczęstsze problemy związane są z uszkodzonym czujnikiem, w przypadku którego system nie otrzymuje potrzebnych informacji i wyłącza się. Skaner kodów będzie w stanie określić, który czujnik uległ uszkodzeniu, co pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu.

Najbardziej nietypowym problemem jest stosowanie paliwa E85, ale był on wielokrotnie zauważany przez kierowców. Po ponownym wlaniu do baku zwykłej benzyny kontrolka StabiliTrak wydaje się sama gasnąć, więc zawsze warto to rozważyć, zwłaszcza jeśli właśnie odwiedziłeś dystrybutora paliwa i nie ma żadnych widocznych kodów usterek.

Możliwe jest również, że przyczyną problemu jest uszkodzona pompa paliwowa, mimo że układ StabiliTrak nie jest częścią układu paliwowego. Z tego powodu ważne jest monitorowanie wszystkich objawów występujących w samochodzie, aby postawić właściwą diagnozę. Jeśli w tym samym czasie występują inne usterki, znacznie łatwiej będzie postawić diagnozę.

Resetowanie kontrolki Service StabiliTrak

Jeśli na desce rozdzielczej zapaliła się kontrolka Service StabiliTrak, należy przyjąć do wiadomości, że z systemem jest coś nie tak. Może to być awaria komputera lub usterka oprogramowania powodująca wyłączenie systemu.

Przed próbą wyłączenia lampki ostrzegawczej należy przeprowadzić pełną diagnostykę układu w celu znalezienia usterki. Lampki ostrzegawcze mają za zadanie ostrzegać o niebezpieczeństwie.

Po zakończeniu diagnostyki i ustaleniu sposobu rozwiązania problemu można zresetować lampkę ostrzegawczą. Oto kilka ogólnych wskazówek, których należy przestrzegać:

 1. Sprawdzić przycisk StabiliTrak. Jeśli został on wciśnięty ręcznie, lampka pozostanie zapalona.
 2. Weź pod uwagę układy pogodowe i warunki drogowe. Jeżeli istnieje powód automatycznego wyłączenia systemu, może to być przyczyną świecenia się lampki ostrzegawczej.
 3. Obrócić kierownicę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli lampka zgaśnie, prawdopodobnie nic nie jest nie tak z systemem StabiliTrak. Jeśli lampka pozostaje zapalona, należy wykonać poniższe czynności.
 4. Wyłączyć pojazd. Odejść i zająć się czymś innym przez około 15 minut. W tym czasie system będzie miał szansę zresetować się.
 5. Ponownie uruchomić pojazd. Jeśli komunikat zniknął, nie ma potrzeby serwisowania pojazdu. W przeciwnym razie należy przeprowadzić pełną diagnostykę.

Jeżeli ostrzeżenie Service StabiliTrak nie zniknie, w systemie może występować kilka usterek. Może to być spowodowane uszkodzeniem czujnika wejściowego lub wadliwym działaniem sterownika. Możliwe jest również, że w układzie jest po prostu złe połączenie, które należy przywrócić.

Naprawa ostrzeżenia Service StabiliTrak może kosztować średnio od 200 do 550 USD, w zależności od tego, co jest przyczyną usterki. Jeśli nie jesteś pewien, jak postąpić, zleć diagnozę samochodu mechanikowi, który zna technologię GM.

Czy mogę kontynuować jazdę, gdy świeci się lampka StabiliTrak?

Jeśli zdecydowałeś się na wyłączenie systemu StabiliTrak, nie ma w nim żadnych usterek i możesz jeździć bez przeszkód. Należy jednak pamiętać, że wyłączenie układu oznacza brak kontroli trakcji, co oznacza, że w przypadku śliskiej nawierzchni może dojść do obracania się opon i poślizgu. Aby uniknąć wypadków, należy jeździć odpowiednio do sytuacji.

Jeśli jednak system StabiliTrak jest wyłączony z powodu usterki, należy go sprawdzić. Dopiero po zdiagnozowaniu kodów usterek można stwierdzić, czy jazda będzie bezpieczna. W niektórych warunkach można poczekać z naprawą, dopóki nie będzie się wygodnie jeździć bez kontroli trakcji.

Niektóre z przyczyn mogą jednak prowadzić do innych problemów. Jeśli przyczyna nieprawidłowego działania systemu StabiliTrak powoduje również inne problemy, najlepiej jest zlecić naprawę usterki.

Autor

Andrzej Pichnik

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować