Jak kupić samochód bez tytułu własności w USA

13 kwietnia 2022

Obecnie mamy tak wiele kanałów, za pośrednictwem których można kupować samochody, a transakcje mogą być zawierane tak szybko. Możesz rano obejrzeć samochód wystawiony na sprzedaż na Craigslist, w porze lunchu odbyć jazdę próbną, a po południu dokonać przelewu w celu zakupu samochodu. Aby ułatwić nam poruszanie się po mieszanych wodach kupowania samochodów w Internecie i wszędzie indziej, mówi się nam także o wielu "czerwonych flagach", na które należy zwracać uwagę przy zakupie samochodów używanych.

Jedną z takich czerwonych flag jest to, że sprzedawca pojazdu nie ma w ręku tytułu własności. Świadectwo własności pojazdu (jak zwykle brzmi jego pełna nazwa w dokumentacji) jest kluczowym dokumentem, który służy jako dowód własności pojazdu. W USA prawie każdy stanowy departament ds. pojazdów silnikowych zaleca kupującym, aby najsurowiej porównywali nazwisko(a) w tytule własności pojazdu z nazwiskiem(ami) w dokumencie identyfikacyjnym sprzedawcy(ów). Jeśli sprzedawca nie jest w stanie przedstawić pasującego nazwiska, zaleca się zaniechanie dalszych czynności.

Czy to jednak sprawiedliwe? Czy nie ma uzasadnionych powodów, dla których sprzedawca może nie mieć swojego tytułu własności? Czy nadal można kupić samochód bez tytułu własności? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym blogu.

Spis treści show Co to jest tytuł własności pojazdu? Dlaczego sprzedawca może nie posiadać tytułu własności? Kroki, które należy podjąć, gdy nie ma tytułu własności 1. Uzyskaj raport z historii pojazdu 2. 2. Przygotuj dokument sprzedaży i zapłać w sposób możliwy do zidentyfikowania 3. Uzyskaj tytuł zastępczy 4. Odszukaj oryginalny tytuł własności 5. Uzyskaj Obligację Tytułu Własnościowego Wnioski: Unikaj, ale nie wykluczaj

Co to jest tytuł własności pojazdu?

Powtarzając to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, tytuł własności pojazdu jest prawnym dowodem faktycznego i prawnego właściciela pojazdu. Za każdym razem, gdy chcesz zrobić cokolwiek z samochodem, np. zarejestrować go, przenieść własność na kogoś innego, uzyskać nowe tablice rejestracyjne itd., tytuł jest dokumentem wymaganym przez DMV, aby udowodnić swoją własność.

Istnieją trzy główne statusy tytułu: czysty, zastaw i uszkodzenie. Czasami sprzedawca posiadający tytuł uszkodzony jest większą czerwoną flagą niż ten, który nie posiada rzekomo czystego tytułu. Czysty tytuł oznacza, że samochód został kupiony i opłacony oraz nie brał udziału w żadnym wypadku, w wyniku którego został spisany na straty przez ubezpieczyciela.

Status tytułu zastawu oznacza, że obecny posiadacz pojazdu nie jest jeszcze technicznie jego pełnoprawnym właścicielem, ponieważ nie zakończył jeszcze płacenia za pojazd. Właścicielem zastawu jest najprawdopodobniej bank, unia kredytowa lub inna instytucja finansowa. Sprzedający muszą uzyskać list zwalniający z zastawu, zanim będą mogli sprzedać pojazd z czystym tytułem.

Status tytułu Salvage oznacza, że samochód został zniszczony w wypadku samochodowym i wycofany z ruchu przez firmę ubezpieczeniową. Ktoś następnie odrestaurował samochód i ponownie go zarejestrował, ale nie może on wrócić z czystym tytułem, więc zamiast tego otrzymuje status "Salvage".

Tytuły są wydawane przez DMV poszczególnych stanów i dlatego wyglądają bardzo różnie. Przednia strona jest dość pusta, zawiera tylko podstawowe informacje o pojeździe, w tym imię i nazwisko prawnego właściciela pojazdu. Na odwrocie znajduje się miejsce na wpisanie przez sprzedającego swoich i Twoich danych w ramach procesu przekazywania tytułu własności, który ma miejsce podczas typowej prywatnej sprzedaży samochodu. Następnie należy zanieść ten dokument wraz z własnym dowodem tożsamości i opłatą do DMV, aby zarejestrować samochód na własne nazwisko.

Dlaczego sprzedawca może nie mieć swojego tytułu?

Pomimo tego, co mówi wiele stron internetowych i innych źródeł ostrzegających przed kupnem samochodu bez tytułu, nie ma powodu, aby od razu rzucać podejrzenia na sprzedawcę. Owszem, istnieje prawdopodobieństwo, że powodem braku tytułu jest fakt, że samochód został skradziony, a Ty możesz znaleźć się w sytuacji kryminalnej.

Z drugiej strony, istnieje kilka uzasadnionych powodów, dla których kupujący nie ma w ręku tytułu własności, a Ty nadal możesz bezpiecznie sfinalizować transakcję, stosując kilka wypróbowanych metod. Po pierwsze, jaką racjonalną wymówkę może mieć właściciel samochodu, aby nie mieć w ręku tytułu własności?

  1. Samochód został sprowadzony i nigdy nie wydano mu tytułu własności. Tego rodzaju problemy pojawiają się często w przypadku samochodów importowanych. Na przykład samochody z japońskiego rynku krajowego (JDM) mogą nie mieć tytułu, ani nawet numeru VIN w znanej nam formie.
  2. Tytuł został zagubiony, uszkodzony lub w inny sposób utracony bądź unieważniony. Świadectwo własności jest pojedynczym, cienkim kawałkiem papieru, więc nie można sobie wyobrazić, że taki dokument może zostać zgubiony lub uszkodzony. Jedna odrobina rozlanej kawy, zaciśnięcie szczęki psa lub nadgorliwe sortowanie i wyrzucanie starych rachunków może spowodować, że tytuł własności zostanie uszkodzony lub utracony.

W obu przypadkach nadal istnieje pewien powód do podejrzeń, ponieważ w pierwszym przypadku należy się zastanowić, dlaczego tytuł własności nie został wydany po sprowadzeniu samochodu. W drugim przypadku należy się zastanowić, dlaczego sprzedawca nie podjął kroków w celu wymiany tytułu przed sprzedażą samochodu. Uzyskanie wymiany może zająć trochę czasu - w niektórych stanach nawet do 90 dni, jeśli odbywa się to drogą pocztową - ale jeśli sprzedawca chciał zrobić wszystko jak należy, to dlaczego nie wymienił tytułu i nie zrobił wszystkiego jak należy?

ZWIĄZANE: Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Jak zatem kupić samochód bez tytułu własności? Nadal będziemy twierdzić, że można to zrobić, ale tylko wtedy, gdy zastosujesz jedną z poniższych metod:

  1. Uzyskaj raport z historii pojazdu
  2. Przygotować dokument sprzedaży (Bill of Sale)
  3. Uzyskaj tytuł zastępczy
  4. odnalezienie oryginalnego tytułu własności
  5. Uzyskanie obligacji z poręczeniem

Te 5 metod zostanie omówionych bardziej szczegółowo w następnym rozdziale.

Kroki, które należy podjąć, gdy nie ma tytułu własności

Powyżej wymieniliśmy pięć rzeczy, które należy zrobić przy zakupie samochodu bez tytułu własności. Poniżej omówimy je nieco bardziej szczegółowo.

1. Uzyskaj raport z historii pojazdu

Skorzystaj z usług Carfax lub AutoCheck i uzyskaj szczegółowy raport o pojeździe. Koszt raportu Carfax wynosi 39,99 USD, a raportu AutoCheck 24,99 USD. Raporty te zawierają te same podstawowe informacje, ale różnią się podejściem. Najważniejsze jest ustalenie, czy samochód nie był już wcześniej zgłoszony jako skradziony. Oba raporty dostarczą Ci tych informacji.

Możesz także wziąć numer VIN pojazdu - wyryty na ramie, niemożliwy do pomylenia przez właściciela - i sprawdzić go w DMV. Jeśli nie możesz skontaktować się z DMV ze względu na poufność lub inne kwestie, spróbuj sprawdzić numer w Krajowym Biurze Przestępczości Ubezpieczeniowej, aby sprawdzić, czy nie został skradziony.

Jeśli powyższe dane potwierdzą, że samochód nie został zgłoszony jako skradziony, to dobry znak, aby przejść dalej. Szczególnie dobrze jest, gdy sprzedawca obiecuje, że w odpowiednim czasie przekaże Ci tytuł własności. Niektóre z poniższych metod mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

RELATED: Carfax Vs. AutoCheck - który raport historii pojazdu jest lepszy?

2. Przygotuj dokument sprzedaży i zapłać w sposób możliwy do sprawdzenia

Gdy nie ma tytułu własności, bardzo ważny staje się rachunek za sprzedaż, który stanowi dowód, że pojazd jest sprzedawany w dobrej wierze. Rachunek za sprzedaż będzie zawierał zarówno nazwisko kupującego, jak i sprzedającego, a także adresy, cenę sprzedaży, stan licznika kilometrów, wszystkie informacje o samochodzie i inne. Dokument ten można również podpisać i potwierdzić notarialnie.

Inną sprawą jest unikanie płacenia gotówką, nawet jeśli sprzedawca tak właśnie woli. Jeśli nie ma tytułu własności, można skorzystać z pewnej dźwigni i nalegać na zastosowanie innego rozwiązania, takiego jak czek lub czek bankowy. Idealną metodą jest zawarcie umowy sprzedaży między Tobą a sprzedającym, na mocy której środki są przechowywane w depozycie do czasu ostatecznego uzyskania tytułu własności.

W tym przypadku, gdy kupujący twierdzi, że może wkrótce uzyskać tytuł własności, ale zajmie to trochę czasu, można stworzyć między wami kapitał własny. Demonstrujesz swoją gotowość i zdolność do zakupu pojazdu poprzez złożenie pieniędzy w depozycie, a następnie sprzedający musi dotrzymać swojej części umowy.

3. Uzyskaj tytuł zastępczy

Kolejną metodą jest po prostu wymiana tytułu własności za pośrednictwem oficjalnego kanału DMV. Jeśli pojazd został zarejestrowany przez sprzedawcę w tym stanie, to uzyskanie tytułu zastępczego jest tak proste, jak wypełnienie formularza w DMV, przyniesienie dowodu tożsamości i miejsca zamieszkania, uiszczenie opłaty i uzyskanie nowego tytułu. W przypadku wizyty osobistej jest to również szybsze niż wysyłka pocztą, zazwyczaj jest to kwestia kilku dni. W przypadku wysyłki pocztą trwa to tygodniami. Po otrzymaniu nowego tytułu własności wszystko może przebiegać zgodnie z planem.

4. Znajdź oryginalny tytuł własności

Jeśli wiesz, gdzie samochód był ostatnio zarejestrowany - istnieje duża szansa, że poza stanem, jeśli tytuł zaginął - być może uda Ci się namierzyć jego obecnego właściciela. Jest to sytuacja, w której obecny właściciel i posiadacz nigdy nie zarejestrował samochodu na siebie. Być może otrzymał go w prezencie lub po prostu nie zawracał sobie głowy papierkową robotą przy zakupie samochodu.

Jeśli znasz stan, w którym samochód był ostatnio zarejestrowany, możesz skontaktować się z DMV, podając numer VIN i prosząc o informacje o właścicielu pojazdu. Prawdopodobnie będziesz musiał wyjaśnić okoliczności, ale nie ma gwarancji, że podadzą Ci to, czego szukasz. W większości przypadków powinno się to udać i można uzyskać informacje kontaktowe właściciela tytułu, po czym można się z nim skontaktować, aby pomóc w uzyskaniu tytułu zastępczego.

5. Uzyskaj obligację z poręczeniem (Surety Title Bond)

Statusem obligacji, o którym nie mówiliśmy zbyt wiele, jest status zastawu. Jeśli sprzedawca nie ma w ręku tytułu własności, nie można mieć pewności, czy samochód został w pełni spłacony. Jeśli na samochodzie są zastawy, są one wymienione w tytule i zgodnie z prawem jest on własnością firmy finansującej, a sprzedawca, nawet jeśli jest zarejestrowanym posiadaczem samochodu, nie ma prawa go sprzedać.

Można sprawdzić, czy istnieją zastawy, kontaktując się z DMV i podając numer VIN. Jeśli są tam zastawy, a sprzedawca nie zamierza ich spłacić, uzyskać listu zwalniającego zastaw i odzyskać w ten sposób tytułu, to naprawdę należy wycofać się z transakcji.

Jeśli nie ma żadnych zastawów, możesz poszukać dostawcy poręczenia. Zapytaj ich, czego potrzebują do zorganizowania gwarancji Utraconego Tytułu. Jeśli sprzedawca może przedstawić dowód zakupu, dowód zamieszkania, dowód, że samochód nie jest uszkodzony, oraz dokładną wycenę, wówczas można wystawić obligację. Potrzebujesz dokładnej i bezstronnej wyceny pojazdu, która jest następnie wykorzystywana do obliczenia kwoty kaucji, która może być dwukrotnie wyższa od wartości pojazdu. Płacisz niewielki procent wartości kaucji jako opłatę, a następnie jesteś zabezpieczony przed ewentualnymi karami finansowymi, które mogłyby Cię spotkać w przypadku, gdyby sprzedaż nie była zgodna z prawem.

Wnioski: Unikaj, ale nie wykluczaj

W ostatecznym rozrachunku nadal lepiej jest unikać sprzedaży samochodów, które nie mają tytułu własności w ręku sprzedawcy, ale tak naprawdę chodzi tylko o to, aby uniknąć ryzyka i obciążeń biurokratycznych, które mogą pojawić się w wyniku takiej transakcji. Zrozumiałe jest jednak, że gdy model samochodu jest dokładnie taki, jaki chcesz, a cena jest odpowiednia, możesz nie bać się zrobić dodatkowej mili, aby dostać samochód, którego chcesz.

Postępuj zgodnie z krokami, które przedstawiliśmy powyżej, a zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby to się udało i aby uchronić się przed złym zachowaniem nieuczciwych sprzedawców. Zawsze zwracaj uwagę na to, jak sprzedawcy reagują na podjęcie powyższych kroków. Jeśli wydaje się, że się spieszą, są zdenerwowani lub nie chcą się dzielić, to potwierdza to czerwoną flagę, którą wiele osób radzi od samego początku. Postępuj ostrożnie, a sprzedaż pójdzie dobrze.

Autor

Krzysztof Barczyński

Redakcja speedmotors.pl

To może Cię zainteresować